هر گیگ اینترنت همراه اول ،هشتصد هزار تومان! فوریه01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

هر گیگ اینترنت همراه اول ،هشتصد هزار تومان!

بله! درست خواندید. این تعرفه ای است که اپراتور همراه اول برای هر گیگابایت اینترنت از مشتریان خود میگیرد. البته با ترفندهای تبلیغاتی این تعرفه به کیلو بایت و ریال گفته میشود. یعنی هر کیلوبایت ۸ ریال. عامه مشترکان هم که بعضا حتی نمیدانند یک کیلوبایت چه قدر میشه یا بهتر بگم نمیدانند چه قدر یک کیلوبایت میشه! این تعرفه در نظرشان فوق العاده ارزان می آید. اما شاید کسانی که بیشتر در اینترنت و وبگردی دستی بر آتش دارند میدانند که یک کیلوبایت یعنی هیچ.

هر صفحه سایت (هر سایتی با هر موضوعی) به طور متوسط چیزی حدود ۳۰۰ کیلوبایت تا حتی ۱ مگابایت حجم دارد. لود کردن هر صفحه اینترنتی هم در واقع همان حکم دانلود کردن را دارد (که خیلی عوام فکر میکنند دانلود کردن فقط یعنی یک فایل مشخص را از یک سایت دانلود کردن). یعنی ۳۰۰*۸=۲۴۰۰ ریال= ۲۴۰ تومان و یعنی ۱۰۲۴*۸=۸۱۹۲ ریال= ۸۱۹ تومان .یعنی شما با باز کردن یک صفحه ساده چیزی حدود ۲۴۰ تا ۸۰۰ تومان میپردازید. حالا دیگر خودتان ضرب و حساب بلدید. حجم یک گیگا بایت چیزی در حدود بیشتر از هشتصد هزار تومان میشود. ۱۰۲۴ *۱۰۰۰*۸ =۸۱۹۲۰۰۰ ریال.

این در حالی است که سرعت اینترنت همراه اول هم چیزی در حد دایل آپ و حتی بیشتر اوقات خیلی خیلی کمتر از آن است. از طرف دیگر تعرفه اینترنت پر سرعت ADSL در کشور در حال حاضر چیزی در حدود ۲۵۰۰ تومان تا ۴۰۰۰ تومان به ازای هر گیگابایت است که بسته به شرکت سرویس دهنده فرق میکند. یعنی حدود ۲۰۰ برابر گرانتر از ADSL و حدود ۴۰ برابر سرعت کمتر از ADSL . البته همه این موارد برای اپراتور رقیب یعنی ایرانسل هم صادق است. ایرانسل هم به قول خودشان برای هر کیلوبایت ۵ ریال از مشتریان میگیرند که این هم یعنی حدودا پانصد هزار تومان به ازای هر گیگا بایت. که با توضیحاتی که داده شد دست کمی از همراه اول ندارد. هرچند این اپراتورها با طرحهایی که برای سرویس اینترنتشان ارائه میدهند سعی میکنند با گذاشتن یک کلمه “نامحدود” برای این طرحها ، قیمت هایی به مراتب به صرفه تر را برای مشترکان خود جلوه دهند. اما در حقیقت با این سرعتی که اینترنت اپراتورهای تلفن همراه دارد حتی با طرح یک ماهه نامحدود هم نمیتوانید به اندازه یک گیگا بایت مصرف داشته باشید.

البته تعجب از این تعرفه سر به فلک کشیده! به جای خود.جای تعجب بیشتر اینجاست که نه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و نه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نه هیچ نهاد و سازمان دیگری ناظر به این گرانفروشی نبوده و نیست !!! و البته همان طور که گفتم از آنجایی هم که اکثر کاربران این اپراتورها تصور درست و دقیقی از حجم کیلوبایت و مگابایت و حجم صفحات وب و غیره ندارند ، بی توجه به این اعداد و ارقام در حال استفاده از اینترنت همراه اول و یا ایرانسل هستند. امید است که این موارد گرانفروشی به گونه ای به گوش مسئولین ذیربط (که خودم هم واقعا نمیدانم چه نهادی یا شخصی ذیربط است) ، برسد . شما خواننده گرامی هم میتوانید با اشتراک این مطلب بین دوستان و آشنایان خود در اطلاع رسانی افراد از این گرانفروشی سهیم باشید.

پی نوشت: هنگام نوشتن این مطلب تعرفه اینترنت موبایل هنوز نیم ریال نشده بود. با این حال با احتساب همان نیم ریال نیز قیمت هر گیگ اینترنت ۵۰ هزار تومان می باشد, که باز هم قیمت بسیار گزافی است.