قرض الحسنه های فامیلی علیه قرض الحسنه های بانکی دی۰۲

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

قرض الحسنه های فامیلی علیه قرض الحسنه های بانکی

اگه تو ایران زندگی میکنید حتما تبلیغات بانکها و حتی موسسات مالی و اعتباری و غیره را در طول سال مشاهده کردید که خودشون را میکشند تا مردم بیایند و پولشان را در حساب های “قرض الحسنه” قرار دهند و از “میلیاردها” تومان جایزه نقدی و غیره نقدی بهره مند گردند! تازه بعضی از بانکها که سالی دوبار قرعه کشی هم انجام میدهند. بعد از تبلیغات هم که مردم میلیاردها تومان پول در بانکها به امید برنده شدن جایزه های رنگارنگ قرار میدهند ،وقتی برای گرفتن وام قرض الحسنه به بانک مراجعه میکنید، بلا استثنا به شما میگویند: بانک اعتبار کافی برای وام قرض الحسنه ندارد و فقط وام قرض الحسنه ازدواج داریم!!! البته این هم به خاطر اینه که الان ازدواج کساده وجوانان زیاد زیر بار امر کمر شکن ازدواج نمیروند .مگر نه، به جان خودم اگه ازدواج هم در جامعه ما زیاد بود، همان را هم میگفتند نداریم و برای کاردیگه ای که کم بود وام میدادند. مثلا میگفتند فقط برای درمان بیماری هایی خیلی خاص مثل ایدز وام قرض الحسنه میدهیم!!!

خب این از وضع بانکهای به اصطلاح اسلامی کشورمان که میلیاردها میلیارد تومان پول فقط برای سپرده های “قرض الحسنه” و نه سپرده دیگری،سالیانه از دست ملت میگیرند و انصافاً هم صدها میلیون تومان جایزه میدهند ،ولی دریغ از میلیاردها تومان اعطای وام قرض الحسنه. یکی هم نیست بگه بابا جون من! ما جایزه نمیخواهیم. اگه راست میگین طبق نوبت و ضوابط و قواعد خاص به سپرده گذاران وام قرض الحسنه بدهید.

پس بی خیال بانکها .بریم سراغ همان سنت فوق العاده پسندیده “قرض الحسنه های خانوادگی” و یا حتی “محله ای” خودمان که کم و بیش در بین مردم و خانواده های ایرانی رواج داره. اما متاسفانه یکمی داره به دست فراموشی سپرده میشه. نیاز به تشکیلات آنچنانی هم نداره. یک حسابدار یا حتی یک آدم تحصیلکرده که ریاضی بلد باشه و به قول معروف حساب دو دو تا چهارتا را بدونه هم کافیه. چند تا دفترچه اقساط و ماهی یکبار مهمانی اعضا دور همدیگه.همین و بس! خرج مهمانی و بقیه موارد هم از کارمزد بسیار اندک وامهای قرض الحسنه ای که داده میشه، میتوان تامین کرد. در هر جلسه مهمانی هم هرچه قدر پول از اقساط و سپرده های ماهیانه ای که اعضا باید پرداخت کنند (مثلا ماهی ده هزار تومان یا بیشتر یا کمتر) ،جمع شده باشه میگذارند وسط، برای وام قرض الحسنه و بین اعضا قرعه کشی میکنند. البته اینها که گفته شد یک نمای کلی از این نوع قرض الحسنه ها بود.که با کمی پرس و جو میتوان از عملکرد دقیق این نوع صندوق ها که خیلی هم ساده است آشنا شد و بین اعضا فامیل یا افراد محله و یا حتی همکاران محل کار از همین حالا شروع به تشکیل صندوق قرض الحسنه های فامیلی یا محله ای یا غیره کنیم.از طرفی نرم افزارهای ساده ای هم برای اینکار وجود دارد که میتوان برای مدیریت هر چه راحت تر و بهتر این نوع صندوق ها از آنها استفاده کرد که از آن جمله این نرم افزار که رایگان هم هست.

از ویژگیهای این نوع صندوق ها عدم بروکراسی های اداری و کاغذ بازی های دردسر ساز معمول در بانکها است. و به طور کلی اعتماد و شناخت از یکدیگر جای همه اینها را میگیرد. یک فایده دیگری هم که این نوع صندوق های قرض الحسنه دارد، صله رحم است که صحبت در مورد فواید و مزایای آن زیاد است. که کمترین آن ،طولانی شدن عمر است که نه تنها در احادیث ما آمده، بلکه محققان غربی هم در مورد تاثیر آمد و شدهای فامیلی بر اعصاب و روان و در نتیجه طول عمر انسان، بر این موضوع صحه گذاشته اند.خلاصه از همین امروز همت کنید و از بزرگترهای فامیل در تشکیل این نوع صندوق ها در خانواده کمک بخواهیم و با سیاست ضد اسلامی بانکها که با عملکردشان دارند معنی و مفهوم قرض الحسنه را هم تغییر میدهند مقابله کنیم.

نظر یادتون نره….