هر دم از این باغ…(کم شدن درجات نظامی مشمولین وظیفه ) مارس01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

هر دم از این باغ…(کم شدن درجات نظامی مشمولین وظیفه )

چند وقتیه که نظام وظیفه اقدام به کم کردن درجات اعطایی به وظیفه ها کرده.قبلا در هر سه ارگان سپاه و نیروی انتظامی و ارتش به لیسانس ها درجه ستواندومی یعنی دو ستاره بر زوی سر دوشی می دادند.به فوق دیپلم ها هم استواری که همان سه تا هلال با دو تا خط است میدادند.به فوق لیسانس و دکتری هم سه تا ستاره یعنی ستوان یکمی میدادند.   تصویر درجات نظامی را در سه ارگان مختلف میتوانید ببینید. البته نیروهای دریایی و هوایی شکل درجاتشون فرق داره اما ترتیب ارزشی همه یک جوره.

اما حالا در جهت تکریم (بخوانید تضییع) افراد تحصیل کرده دانشگاهی درجات را دو درجه ای کم کردند.تازه اگر مثلا معاف از رزم هم باشی که دیگه هیچی ،کمتر هم میشه. البته در سپاه بسته به سابقه فعالیت بسیج درجات پایین و بالا داره،یعنی اگر سابقه بسیج فعال زیاد داشته باشی ممکنه بیشتر باشه (در حد یک درجه)، ولی عموما همینه.

البته نیروی انتظامی زودتر از ارگانهای دیگه اقدام به این کار کرد.حالا سوال اساسی اینجاست که چرا اقدام به همچین کاری کردند؟

درجات نظامی در نیروی انتظامی:

یکی میگه چون می خوان حقوق ها را زیاد کنن درجات را کم کردند که یه جورایی براشون به صرفه باشه. که البته هنوز هیچ تغییری تو حقوق ها نکرده.پس یعنی هنوز حقوق زیاد نکرده درجات را کم کردند؟ البته هر چی درجه کمتر باشه حقوق هم کمتره !!!

یکی میگه از بس لیسانس زیاد شده و با وجود این همه دانشگاه پیام نور و آزاد و رشته های نه چندان با خودی مثل کتابداری و آبیاری گلها و …!!! برای حفظ شأن درجات این کار رو کردند.؟؟؟!!!

یکی میگه برای اینکه در بعضی جاها (خیلی جاها) درجات نیروهای رسمی از نیروهای وظیفه کمتر است ، این کار را کردند که دیگه نیروهای رسمی محترم مشکلی خدای ناکرده برای امر و نهی کردن و تو سر وظیفه زدن نداشته باشند. آخه زشته یه لیسانسه با درجه ستواندومی بیاد بره زیر دست یک رسمی با درجه مثلا استواری!!! برای همین این کار را کردند که مبادا نیروهای رسمی معذب باشند!!!

البته این قول آخری بیشتر این اقدام را توجیه میکنه.اما به هر حال اقدامی بود که بی مقدمه و بی سر و صدا اجرا شد و دلیلش هم برای کسی به خصوص مشمولین روشن نشد.و اصلا معلوم نشد کی و چه مرجعی این قانون را تصویب کرد.ستاد نیروهای مسلح یا مجلس ؟؟؟

به هر ترتیب ما سر مدت زمان سربازی و نحوه سربازی رفتن و  سربازی افراد تحصیل کرده بحث داشتیم که نه تنها درست نشد مثل اینکه بدتر هم شده. البته علت این بدتر شدن را کسانی که سربازی رفتند ،بیشتر درک میکنند. چرا که هرچی باشه لا اقل صدقه سر همین درجه و سردوشی که افراد تحصیل کرده داشتند، یک ذره احترامی را به لیسانس وظیفه و فوق لیسانس یا دکتر وظیفه ها می گذاشتند. اما نمی دونم حالا که به خصوص در نظام که حرف اول را درجه میزنه، با کاهش درجه ها چیزهای دیگر هم کاهش پیدا میکنه یا نه؟؟؟!!! 

درجات نظامی در سپاه:

تقریبا شبیه به نیروی انتظامی است با این تفاوت که از ستوان سوم به پایین به صورت هلال هستند.

درجات نظامی در ارتش: