قلیان آری یا نه؟ مارس05

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

قلیان آری یا نه؟

قلیان

قلیان وسیله ای که از اختراعات ما ایرانی هاست و از جمله مصادیق معدود فرهنگی و اجتماعی است که توانسته ایم در کل منطقه و دنیا ترویج کنیم و آن را صادر کرده ایم !
اما بحثی که این روزها در دستگاه های ذیربط بهداشتی و اجتماعی و فرهنگی و البته انتظامی بر قرار است و هر چند روز یک بار یک تصمیم آنی در مورد این پدیده گرفته می شود , این است که آیا باید قلیان را ممنوع کرد یا خیر.
البته از آنجایی که سوابق تصمیم گیری در همه امور اجتماعی ,اقتصادی ,سیاسی , فرهنگی و غیره نشان می دهد که ما ایرانی ها راحت تر هستیم صورت مسئله را پاک کنیم و نه اینکه مسئله را حل کنیم , راحت ترین کار ممنوعیت قلیان و بستن قهوه خانه ها و چایخانه هاست.
اما اگر راه حل یه مقدار مشکل تر اما بهتر را انتخاب کنیم این است که نباید قلیان را ممنوع کرد. اما بایستی عرضه برخی انواع قلیان را محدود و حتی ممنوع کرد. بله. درست حدس زدید و آن هم قلیان میوه ای است.
بالاخره قلیان وسیله است که در سنت و فرهنگ ما ریشه دارد و نمی توان با ممنوعیت و محدودیت آن را حذف کرد. اما برای مقابله با ضررهای آن می توان کارهایی انجام داد و آن هم این است که قلیان فقط به همان صورتی که در فرهنگ و سنت ما بوده عرضه شود.
همان گونه که خوردن فست فود و نوشابه هم ضرر دارد , کشیدن قلیان هم ضرر دارد. همانگونه که خوردن فست فود و نوشابه هم لذت دارد کشیدن قلیان هم لذت دارد. و همانگونه که خوردن فست فود و نوشابه با مواد نا مرغوب و تقلبی ضررهای بسیار فراوان و جدی دارد, کشیدن قلیان میوه ای هم ضررهای جبران ناپذیری دارد.
پس همانگونه که مثل الان نمی توان جلوی فعالیت فست فودی ها را گرفت نباید جلوی چایخانه ها را نیز گرفت. اما نهاد های نظارتی ( که البته واقعا نمیدانم کدام نهاد ها هستند) بایستی بر کیفیت مواد به کار رفته در فست فود ها نظارت کنند تا مثلا به جای گوشت از آشغال گوشت استفاده نکنند. به همین ترتیب نیز باید نظارت کنند در چایخانه ها به جای تنباکوی طبیعی از تنباکوی میوه ای استفاده نکنند که از آشغال تنباکو تهیه شده و تماما شیمیایی و مضر است و بیشترین ضررهایی هم که از قلیان بحث می شود متوجه همین تنباکو های میوه ای است. لذا باید جلوی عرضه قلیان های میوه ای را گرفت و نه خود قلیان را .

و اتفاقا با این کار می توان به اقتصاد داخل هم کمک بسیار زیادی کرد. چرا که با این شدتِ علاقه مندی که مردم به قلیان دارند می توان حسن استفاده را کرد و با ممنوعیت تنباکوی میوه ای , عرصه را برای کشت تنباکوی طبیعی بهتر کرد و کشاورزان و مردم مناطق مساعد کشت تنباکو را ثروتمند تر کرد. تجارتی کاملا مشروع و پر سود. همانگونه که این محصول، یک کالای فوق العاده با ارزش در اقتصاد کشورهایی چون کوبا، هند، چین و ایالات متحده ی آمریکا است و کمک بسیار زیادی را به اقتصاد این کشورها کرده و می کند. و از آن طرف نیز باید جلوی واردات تنباکوی میوه ای که محصول کشورهای عربی است را گرفت و پیرو آن از خروج ارز و کمک به اقتصاد کشورهای عربی و بیماری های ناشی از کشیدن این نوع تنباکو و تاثیر بسیار بسیار نا مطلوب آن بر نسل جوان کشورمان جلوگیری کرد.

نظر شما در مورد ممنوعیت قلیان چیست؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...