علت پر طرفدار بودن استقلال و پرسپولیس ژانویه01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

علت پر طرفدار بودن استقلال و پرسپولیس

فردای برد ذوب آهن مقابل الهلال و صعودش به فینال لیگ قهرمانی آسیا متاسفانه شاهد موضوعی بودم که مرا برآن داشت تا این مطلب را بنویسم.آن موضوع هم این بود که به جای تیتر کردن و تحلیل برد ذوب آهن، بازی پیروزی و نفت محمود آباد را تیتر درشت کرده بودند و در صفحه اول زده بودند!!!

اول از همه فرض کنید شما در مکانی محصور هستید که صبح تا شب فقط و فقط دو نوع غذا به شما میدهند یا مثلا دو نوع آهنگ به خصوص برای شما پخش میشود. از طرفی دسترسی به انواع دیگر غذا یا موسیقی نیز برای شما امکان پذیر نیست. بعد به شما میگویند شما طرفدار کدام نوع غذا یا موسیقی هستید!!!

مسلما جواب شما یکی از این دو نوع غذا یا موسیقی است. چرا که اساسا به هیچیک از انواع دیگر غذا یا موسیقی دسترسی نداشته اید.

حالا جریان استقلال و پرسپولیس و پرطرفدار بودن این دو تیم هم مصداق همین فرض است.۴۰ سال یا بیشتر است که فقط و فقط بازی این دو تیم از تلویزیون و رسانه ملی و دولتی این کشور پخش میشود.از اخبار ریز و درشت بازیکنان تا مثلا دعوای تدارکاتچی با توپ جمع کن آنها.اما دریغ از پخش بازی و اخبار مهمتر و بزرگتر تیمهای دیگر که حتی فصل قبل قهرمان و نائب قهرمان شده اند یا مثلا الان هم در صدر هستند. خب مسلم است “چاره ای” برای من نوعی فوتبالدوست باقی نمی ماند جز اینکه یا طرفدار استقلال باشم یا پرسپولیس. چون اصلا بازی هیچ تیم دیگری را ندیده ام که “بخواهم” و “بتوانم” طرفدار تیم دیگری باشم. جالب تر این است که برای توجیه همین قضیه تک صدایی در تلویزیون همین موضوع پرطرفدارتر بودن را مثل پتکی بر سر دیگر هواداران تیمهای دیگر میکوبند. اما دریغ از توجه به این موضوع که همین سیاست تبعیض آمیز باعث پرطرفدار شدن این دو تیم شده است. چرا که این “قدرت رسانه”  و به خصوص تلویزیون است که در جذب مخاطب و در نهایت طرفدار به این دو تیم کمک به سزایی کرده است.

مگرنه چه دلیلی دارد یک اصفهانی یا خوزستانی یا تبریزی یا شیرازی یا بوشهری طرفدار تیمی تهرانی باشند ،در حالی که خود در شهرهایشان تیم هایی دارند. موضوعی که شاید در کشورهایی مانند انگلیس یا ایتالیا یا اسپانیا یا کشورهای دیگر از صدتا ناسزا هم بدتر باشد که مثلا یک منچستری طرفدار آرسنال لندنی باشد و یا بالعکس.

امیدوارم شاهد روزی باشیم که شرایط رسانه ای برای همه تیمها ،حداقل برای تیمهای قویتر و مدعی تر تعدیل شودو شاهد چنین فضای سنگین تکصدایی و تبعیض امیز نباشیم.