سربازی دوران پر خاطره اما…. مارس01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

سربازی دوران پر خاطره اما….

شاید این حرفهایی که میخواهم بزنم تنها کسانی آن را با تمام وجود درک کنند که دوران سربازی را طی کرده باشند. در یکی از پست های قبلی درباره سربازی نکته هایی گفتم که تا حدودی مزایای سربازی را میگفت.اما این بار میخواهم از سربازی با دیدی متفاوت و البته انتقادی صحبت کنم. عمده بحثم هم روی مدت زمان سربازیه و نه بودن یا نبودنش.چون تو پست قبلی یه جورایی به این نتیجه رسیدیم که سربازی دورانی است که بهتره که پسرها ،به خصوص پسرهای این دوره و زمونه بگذرونند.اما در مورد زمانش باید گفت که واقعا باعث عقب انداختن جوانان از زندگی ،ان هم به مدت بیش از دو سال میشود.حالا شاید بپرسید که چرا بیش از دو سال؟!!! سربازی که الان شده ۱۸ ماه!!!

اصل سربازی شاید ۱۸ ماه باشه اما عملا جوانی که قصد سربازی رفتن داره ۲ سال درگیر همین سربازیه.از قبل سربازی و پست کردن دفترچه و زمان انتظار برای اعزام و …گرفته تا بعد از خدمت و کارهای معافیت و کارت پایان خدمت گرفتن و …

از طرف دیگر از آنجایی که نزدیک به ۱۰۰ درصد موارد سربازان در جایی غیر از تخصصشان و یا رشته های تحصیلی خود به کار گرفته میشوند، و همینطور جاهایی به دور از وطن و خانواده تقسیم میشوند و یا در محیطی به دور از آرامش خدمت میکنند ،و از همه مهمتر حقوقی بسیار ناچیز دریافت میکنند که حتی جوابگوی هزینه های دوران خدمت هم نیست،همه و همه باعث میشود جوان به معنای واقعی ۲ سال از زندگی اقتصادی، تحصیلی، و… عقب بیافتد. در ضمن این موضوع بماند که این چالش برای کسانی که با تحصیلات بالاتر و مطمئنا سن بالاتر به خدمت میروند بیشتر نیز میباشد.چرا که هرچند تحصیلات بالاتر شرایط بهتری را در سربازی رقم میزند، اما به هر حال به دلایل بالا جوانانی که با تحصیلات بالاتری به سربازی میروند سنی حداقل برابر با ۲۴ سال دارند که مطمئنا دغدغه های اقتصادی و زندگی و آینده این دسته از افراد بسیار بسیار بیشتر میباشد. لذا بعد از حداقل ۲ سال این جوان تازه از خدمت برگشته که ماهها از آنچه تحصیل میکرده به دور مانده باید در تلاش ” جبران” این سالها بر آید تا بتواند با توجه به شرایطی که از زندگی عقب افتاده حداقل به شرایط ماقبل خدمت خود برسد.حالا چه رسد به پیشرفت نسبت به آنچه که بوده!!!!

در نتیجه همانطور که میبینید اگرچه مدت زمان سربازی در ظاهر ۱۸ ماه میباشد اما در عمل سالیان سال جوان از زندگی خود، چه در ابعاد اقتصادی چه درابعاد تحصیلی و یاغیره ، باز میماند. این است دوران پرخاطره ای که شاید هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد.و مسئولین باید فکری اساسی در این رابطه داشته باشند تا در دورانی که نیاز به سرباز در عرصه علم و تخصص داریم از جوانان خود برای بیگاری استفاده نکنیم.