سربازی ، دوران پر خاطره ژانویه01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

سربازی ، دوران پر خاطره

۸۷

۸۷ ،۱۱ ،۱۴ ،۱۴۵

آیا میدانید این اعداد چی هستند؟

کد۸۷:محل خدمت ،۱۱:شماره گروهان ،۱۴:کد آموزشی ،۱۴۵: دوره آموزشی

اینها کدهایی هستند که هرکس از اول سربازی با آنها سروکار دارد.

از جلو نظام……….خبر دار

زودباش پا مرغی برو….فایده نداره برو سینه خیز

ضرب۴ ،بدو رو ،رژه ،رجز ،نظافت ، پست شبانه ،صبحگاه ،شامگاه ،توبیخی ،تشویقی ،به خط شدن ،کلاس تاکتیک،….

وای خدای من ………باورم نمیشه تموم شد………باورم نمیشه از شر اینها خلاص شدم

سربازی دورانی است که پسرهای ایرونی مجبور به گذروندن اون هستند.یادم میاد خودم قبل از اینکه برم سربازی چقدر به عالم و آدم فحش میدادم که چرا باید منی که این همه درس خوندم باید برم سربازی.منی که تازه حالا باید هر چی خوندم را بیرون بریزم باید برم چند ماه الاف بشم و بعد هم هر چی خوندم و یاد گرفتم از کله ام بپره.هر چند هنوز هم تا حدود زیادی رو این حرفم هستم اما بگی نگی تا حدود خیلی زیادی هم ضرورت این دوران را درک کردم.

اینکه خودت باید ظرف و رخت و دستشویی و رختشویی و آسایشگاه و محل خوردن و خوابیدن خودتا بشوری.این که چندین ماه دور از هرچی که باهاش اخت گرفته بودی باید باشی.اینکه هر وقت کار اشتباهی کردی باید جورش را بکشی.اینکه با آدمهای مختلف با فرهنگها و اخلاقهای مختلف واز شهرهای مختلف باید سر و کله بزنی.اینکه با مقوله زیرآب زنی به طور ملموسی مواجه میشی. اینکه هر چی میذارند جلوت مجبوری بخوری.اینکه تا دو ماه به جای اسمت کد آموزشیت را مثل زندانیا صدا بزنند.اینکه تا چند هفته از رفتن به حموم به خاطر صف های طولانی و سرمای هوا بگذری.اینکه دیگه نتونی تا لنگ ظهر بخوابی و تا بوق سگ شبها بیدار بمونی.اینکه بعضی وقتها از خوابت بزنیا برای هیچ و پوچ پست بدی.اینکه تا چندوقت نه آهنگی بشنوی و نه فیلم درست و حسابی ببینی.همه و همه تازه قدر چیزهایی را که داشتی و متوجه اونها نبودی را بهت میفهمونه.تازه قدر همه اون راحتی هایی را که داشتی ولی فقط قر میزدی را میفهمی.

هرچند دوران سربازی برای همه یکسان نیست.یعنی میخوام بگم هر چی با سواد کمتر یا به عبارت دیگه با مدرک پایین تری به سربازی بری، بیشتر اذیت میشی.درضمن اینکه سپاه بیافتی یا نیروی انتظامی یا ارتش هم فرق میکنه.خدا را شکر و سپاسی بی پایان که من جای خیلی خوبی افتادم.با مدرک لیسانس اون هم توی سپاه.آسایشگاهامون کمد داشت، دستشویی داخل خود آسایشگاهمون بود و مثل دیپلم به پایینا مجبور نیستیم برای دستشوییمون تو این سرما بیرون بریم.تختهامون تشک داشت. رفتار مسیولین نسبت به نظامی بودنشون و همچنین آموزشی بودن ما خیلی خوب بود.البته همه اینها مزایایی است که تو پادگان ما لیسانس به بالا در اختیار دارند.خلاصه که دلتون بســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوزه.

دور از شوخی اینها را گفتم که بدونید فرقه بین کسانی که با مدارک تحصیلی مختلف سربازی میرند.ولی خب هر چقدر هم که جای خوبی افتاده باشی ،آخرش همون سختی هایی را که قبلا بهش اشاره کردم داری (دوتا پاراگراف قبل را میگم). ولی خب همین سختی هاست که میگند سربازی پسرها را مرد میکنه.من هم تازه دوره آموزشی را که سخت تر از بقیه دوران سربازیه گذروندم.و با کوله باری تجربه جدید که قبلا نداشتم برگشتم تا به خوبی و خوشی بقیه اش را هم بگذرونم.

این دوران بستگی به خودت داره که با دید منفی و ناامیدانه بهش نگاه کنی یا برعکس.بالاخره دوران سربازی دورانی است که اکثر ما پسرها مجبور به گذروندنش هستیم و باید براش برنامه ریزی داشته باشیم و به عنوان یک تجربه لازم و ضروری در نظرش بگیریم. یعنی اگه با همین تفکر به سربازی نگاه کنی ،اذیت که نمیشی هیچ، از این دوران استفاده هم میکنی.اما اگه نخواستی باهاش کنار بیای اذیت میشی.اینه که میگند همیشه به نیمه خالی لیوان نگاه نکن،به نیمه پرش هم نگاهی داشته باش. یعنی هروقت توی یک موقعیت دشوار گیر کردی ،برای اینکه بتونی خیلی راحتتر این دوران را بگذرونی اول از همه به دنبال زیبایی ها و چیزهای خوب اون موقعیت باشی نه فقط مشکلات و سختی ها، تا یه جورایی دهنت ؟ نشه!!! اما اگه خواستی فقط سختی ها را در نظر بگیری فشار روحی زیادی بهت وارد میشه و از بین میری.

مثلا همین سختی هایی که تو چندتا پاراگراف قبلی بهش اشاره کردم را اگه یه جور دیگه بهش نگاه کنی، میبینی که نه بابا، همچین هم مشکل خاصی نیست.بعضی وقتها تو زندگی “تغییر روش زندگی” لازمه ،تا اینکه خیلی چیزها دستت بیاد.مثلا همین سروکله زدن با آدمهای مختلف یه جورایی “مردم داری” را بهت یاد میده.یا کارهای دیگه ای که بهت محول میکنند مثل پست و نظافت و… “مسیولیت پذیری” خودت بالا میره.خلاصه چیزهای دیگه ای مثل “اطاعت پذیری” ،”صبر” ،”وقت شناسی” و غیره هم میتونی بهشون برسی. خلاصه کلام اینکه هرچند سربازی با این سیستم و این مدت زمان فعلی خیلی جای حرف داره و باید اصلاح بشه، اما به هرحال فکر میکنم که یه دوران ضروری برای ما پسرها باشه.