خودرو سازان (بخوانید ایران خودرو) اصلی ترین عامل آلودگی هوا

شاید در این مدت که آلودگی هوا زندگی اکثر شهرهای بزرگ را تحت الشعاع قرار داده بود، حتما شنیده اید که عمده ترین علت آلودگی، خودروها و تردد خودرو ها می باشد. البته به جز مسائلی مانند تک سرنشینی بی مورد و عدم استفاده از وسایل نقلیه عمومی، مسئله مهمتری وجود دارد و آن هم نوع خودرویی است که عموم مردم استفاده میکنند.

شاید چند سال پیش که خبر توقف تولید پیکان منتشر شد، همه خوشحال از اینکه ماشینی با این همه آلودگی قرار است از چرخه تولید خارج شده و ماشین بهتری جایگزین شود . این اتفاق افتاد، اما تنها برای بدنه ماشین و اسم ماشین این اتفاق خوشایند افتاد. در حالی که همه میدانند منشا آلودگی هوا موتور ماشین است نه بدنه و اسم خودرو !!!! بله، آر دی ، روآ ، روآ سال ، وانت پیکان، وانت باردو و …. این ها تنها بخشی از اسامی خودروهایی است که حامل موتور همان پیکانی است که تکنولوژی ساخت آن بر می گردد به ۴۰ الی ۴۵ سال پیش. در زمانی که تمام خودروسازان مطرح دنیا در عرصه هایی همچون موتورهای هیبریدی و انواع دیگر انتقال قدرت سال به سال رقابت می کنند و هر سال در پی بهبود تکنولوژی سال های پیش خود هستند، خودروسازان داخلی (فقط بخوانید ایران خودرو) در چنین تیراژ بسیار بالایی اقدام به تولید چنین خودروهایی میکنند و نمایندگی های فروش خود را نیز ملزم به فروش آنها می کنند.من خودم به شخصه چند ماه پیش که در یکی از نمایندگی های ایران خودرو فعالیت میکردم، شاهد این بودم که بخش فروش خودرو، هنگام خرید خودرو از کارخانه ملزم به خرید یک دستگاه روآ نیز بودند.مثلا برای خرید یک سمند یک روآ نیز باید می خریدند. البته همان هایی هم که از موتورهایی مثل پژو استفاده می کنند نیز حال و روز خوبی ندارند. همان ها هم مربوط به تکنولوژی ۱۵ الی ۲۰ سال پیش اروپا هستند. این در حالی است که عمده خودروهای کشور مربوط به همین خودروسازان داخلی هستند که در رقابتی ناعادلانه به خاطر تعرفه واردات خودرو در کشور، دارند یکه تازی میکنند.

همین میشود که در کشورهای صاحب صنعت خودرو با وجود اینکه بسیار بیشتر و چند برابر کشور ما ،خودرو در حال تردد هستند، اما وضعیت آلودگی هوا در آن کشورها بسیار بهتر از ما هست. البته بله، نزولات جوی هم در این کشورها بهتر از ما هست ،اما همین آلودگی در نزولات جوی تاثیر گذار است. عوامل دیگری هم مثل کیفیت بنزین و نوع سوخت در این عامل آلودگی (خودروها و تردد آنها) دخیل هستند. اما اصلی ترین منشا آلودگی همین موتور خودرو است.

در تعطیلی های مربوط به آلودگی هوا که چند روز پیش داشتیم،دولتمردان در جواب منتقدانی که صحبت از ضرر اقتصادی این تعطیلات میکردند ، می گفتند سلامتی مردم برای ما مهمتر از مسائل اقتصادی است. امیدواریم همین عزیزان ،قید سود کلان از تولید این خودروها را زده و با توقف تولید این خودروها که جز ضرر برای سلامتی مردم هیچ چیز دیگری ندارند، هم جلوی ضرر اقتصادی را بگیرند و هم جلوی ضرر زیست محیطی و سلامتی را. چرا که تولید خودروهایی با این کیفیت پایین در این حجم تولید و با این همه سرمایه هنگفت در ایجاد خط تولید و مواد اولیه و هزینه نیروی انسانی و … چیزی جز ضرر اقتصادی نمی تواند باشد. تولید خودرو یکی از شاخص های پیشرفت کشورهاست اما باور کنید تولید چنین خودروهایی نمی تواند باعث غرور ملی و شکوفایی اقتصادی باشد. چرا که ساخت یک خودرو با تکنولوژی روز بسیار بهتر و پر منفعت تر از ساخت دهها خودروی بی کیفیت است.