بانه شهر کالاهای قاچاق ژانویه01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

بانه شهر کالاهای قاچاق

حتما تا به حال اسم شهر “بانه” به گوشتون خورده .به خصوص الان تابستان که بازار خرید LCD  و کولر گازی هم داغه داغه. شاید شما هم وقتی بحث خرید تلویزیون LCD یا کولر گازی را با اطرافیانتان کردید حتما این پند را از ایشان  شنیدید  که میگن چرا می خوایین این همه پول بدید و از نمایندگی خرید کنید… گارانتی که تو ایران معنی نداره، برید “بانه” با قیمت خیلی کمتر بدون گارانتیش را بخرید. البته در مورد گارانتی حق کاملا با این افراد است، اما در مورد خرید از بانه مطمئن باشید که سخت در اشتباهند.البته الان دلیلش را هم براتون توضیح میدهم که چرا؟!!

جاتون خالی چند روز پیش به اتفاق خانواده رفتم بانه. به قول معروف ما را هم جو گرفته بود و اینقدر که همه بانه بانه می کردند مشتاق شدیم بریم بانه ببینیم چه خبره. نه به قصد خرید کالای مشخصی، همین طوری رفتیم ببینیم اینقدر که میگن شهر مرزیه و پر از کالای قاچاقه و “ارزان”!!!، راست میگن؟!!! اولش که وارد شهر شدیم باورم نمیشد که شهر به این کوچکی و دور افتاده ای اینقدر پاساژ و مجتمع تجاری ۴-۵ طبقه داشته باشه. مبالغه نکرده باشم شاید خیلی از کلان شهر های دیگه اینقدر پاساژ نداشته باشند.معلوم هم بود که اغلبشون نو ساز بود و طی همین چند سال اخیر ساخته شده بود. خلاصه از همه جای ایران مسافر بود و بازار هم رونق خوبی داشت. اما چند ویژگی خیلی خیلی مهم داشت !!!

یکی اینکه بازار پر از اجناس تقلبی و درجه دو بود. به چشمات هم نمیتونستی اعتماد کنی چه برسه به حرفای فروشنده. کالاهای تقلبی  و درجه دو چینی لامذهب ،اکثر قریب به اتفاق اجناس بازار را به خودش اختصاص داده. اجناس اصلی هم که بود بیشترشون استوک بود یا به عبارتی همان در انبار مانده. ولی متاسفانه مسافرها به خیال اینکه حالا یک مارک معتبری روی خودشون یا جعبه هاشون خورده بود،می خریدند.

نکته دیگه اینکه ۹۹% اجناس(به جز کولر گازی و LCD) قیمتی مشابه با شهرهای بزرگ دیگر مثل تهران و اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز و … داشت.شاید به جرات بگم حتی بیشتر!!!!

خب،این از وضعیت کیفیت و قیمت کالاهای موجود در بازار بانه. فقط در بین اجناس موجود در بانه دو مورد بیشتر از بقیه اجناس مورد توجه مسافرهاست. آن هم کولر گازی و LCd است که خداییش هم قیمتش خیلی خیلی کمتر از قیمت “نمایندگی ها”ست. اما با کمی تامل و توجه به چند نکته می فهمیم که همین دو مورد هم ارزش این همه راه را رفتن و هزینه بنزین آزاد دادن را نداره.به عبارت بهتر صرفه اقتصادی نداره.حالا این نکته ها عبارتند از:

هر چه قیمت کولر گازی یا تلویزیون بیشتر باشه تفاوت قیمت هم با نمایندگی بییشتره. مثلا تفاوت قیمت یک LCd 32 اینچی با قیمت نمایندگی آنچنان نیست که بخواهی براش این همه راه بری و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان بسوزانی.یعنی اصلا به صرفه نیست. اما برای یک تلویزیون LED 3-4 میلیونی تفاوت قیمت با نمایندگی شاید در حد یک میلیون تومان هم باشه. اما این در حالیه که بعضی از خانواده ها که برای خرید تلویزیون میرند آنجا به این نکته توجه ندارند که عین همین کالاها در مغازه هایی در شهر خودشان پیدا میشن که آن ها هم بدون گارانتی می فروشند .در واقع خود همین مغازه ها هم شاید از بانه خرید کرده باشند.ولی شاید در حد ۱۰۰ تا حداکثر ۲۰۰ هزار تومان تفاوت قیمت با بانه داشته باشند که خود همین تفاوت قیمت هم تقریبا معادل با هزینه بنزین و خورد و خوراک و غیره است که اصلا به صرفه نیست ،تازه خطر بین راه و این حرفها هم جای خود. مثلا خود من آنجا جو گرفتم و یک کولر گازی ۲۴۰۰۰ خریدم که آنجا بود ۶۷۰۰۰۰ تومان و تو شهر خودمان بدون گارانتی ۷۵۰۰۰۰ تومان !!!! یعنی حدود ۱۰۰ هزار تومان تفاوت قیمت که همین تفاوت قیمت هم صرف بنزین آزادی کردیم که کولر گازی باعث سنگینی ماشین شده بود و مصرف را برده بود بالاتر!!!!

البته شاید تا سالهای پیش که سهمیه یارانه ای بنزین بیشتر بود و بنزین ارزان بود ، سفر به بانه صرفه اقتصادی برای خانوارها داشت.اما الان که تقریبا سهمیه یارانه ای حذف شده و باید با بنزین لیتری ۴۰۰ تومان رفت ، باید بگم که اصلا رفتن به بانه به صرفه نیست.

خلاصه این هم تحلیل اقتصادی من بود از شهر بانه که این روزها خیلی ها از آن صحبت میکنند .امیدوارم براتون مفید بوده باشه.ولی جدای از این حرفها طبیعت کردستان جای دیدن دارد .