نماز اول وقت آوریل01

برچسب ها

نوشته های مربوطه

به اشتراک بگذارید

نماز اول وقت

یکی از موضوعاتی که تا به حال خیلی در موردش فکر کردم آیه سوره مبارکه عنکبوته که خدا می فرماید:

إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ

اما چیزی که در موردش فکر کردم این بود که واقعا چه چیزی در نمازه که انسان را از بدی باز میداره؟

شاید بعضیها بگند حضور قلب .اما واقعا حضور قلب چیز ساده ای نیست و خواص هم به زور در تمام طول نمازشون حضور قلب دارند.به تنها نتیجه ای که رسیدم این بود که اصلی ترین چیزی که در نماز آدمی را از کار زشت باز میداره اول وقت خواندنشه.

بله چه بسا آدم تو نماز اول وقت حضور قلب هم نداره اما تاثیر خودش را میگذاره.حالا بگید چرا ؟

نماز هم مثل دارو وقتی تاثیر داره که سر وقت مصرف کنی. اگر دارو را هم هر وقت که دلت خواست بخوریش و خوردنش را تاخیر بندازی اثر که نمیگذاره هیچ اثر سوء هم داره.

از یک جنبه دیگه این که هر وقت آدم نماز را اول وقت بخونه نفسش را حرف شنو میکنه .چون هر وقت میخواد نماز را اول وقت بخونه ،نفسش میگه حالا وقت داری، حالا این کارو بکن ،بعد نمازت را بخون.اینه که جواب رد که به همه این خواسته های نفس میدی ،نفست حرف شنو میشه .هر وقت و هرجا دیگه که خواست بهت امر و نهی کنه راحت میتونی بهش بگی نه و خلاص.پس در نتیجه فقط و فقط همین رفتن به سوی نماز خواندن در اول وقت و نه گفتن به همه خواسته های دنیوی ،باعث میشه که ما جاهای دیگه به رد کردن خواسته های نفسانی خودمون عادت کنیم و راحت تر به همشون نه بگیم.

یک جنبه دیگر هم میشه به این موضوع نگاه کرد و آن هم از منظر علوم غریبه است. قرار گرفتن ماه و خورشید در مکان مقرری از آسمان در هر ساعتی از شبانه روز تاثیر به خصوصی مثل انرژی های کیهانی و از این حرفا در روی بدن و روح و جسم ما داره. موقع اذان هم ماه و خورشید تاثیر مثبتی روی جسم و روح ما در آن مکانی که هستیم داره که بعد از آن وقت معین دیگر خبری از این انرژی ها نیست.

اینه که بیش از هر چیزی اول وقت خواندن نمازه که این چنین خاصیتی بهش میده.البته حضور قلب هم خوبه به  شرطی که نماز سر وقتش خوانده بشه.مثلا به نظر شما کسی که نمازش را اول وقت بخونه و حضور قلب هم نداشته باشه ارزشش بیشتره یا کسی که نمازش را بگذاره آخر وقت بخونه و بخواد حضور قلب هم داشته باشه؟ مسلماً نماز اولی.چرا که اصلا آدم نمیتونه مثلاً ۱۱ شب حضور قلب داشت و نماز مغرب خوند….

البته این ها همش حاصل فکر کردن و نتیجه گرفتن های شخص خود من بود که میتونه خالی از اشکال هم نباشه اما به هر حال فکر کنم اکثرش منطقی بوده باشه. منتظر نظراتتون هستم.